خودرو

تقریبا در تمامی کشورهای جهان صنعت حمل و نقل به عنوان یکی از صنایع بسیار مهم و مورد توجه شناخته می‌شود؛ صنعت خودرو را می توان به عنوان یکی از مهم ترین بخش های صنعت حمل و نقل در دنیا دانست که بسیاری از تحولات فناورانه و توسعه محصولات جدید در آن رخ می دهد. بر اساس آمار ارائه شده یکی از معتبرترین مجموعه‌های تحلیل صنعت، حجم گردش مالی صنعت خودرو در سال 2017 تنها برای کشورهای عضو OECD بیش از 3 هزار و 395 میلیارد دلار بوده است.

با توسعه فناوری در طول سال‌های مختلف یکی از مهم‌ترین صنایع در حال تغیر صنعت خودروسازی و در ابعاد کلان‌تر صنعت حمل و نقل جاده‌ای می‌باشد. توسعه زیرساخت‌های ارتباطی گسترده مانند اینترنت اشیاء و ورود آن به صنعت حمل و نقل، توسعه فناوری‌های مرتبط با خودروهای الکتریکی، برنامه‌های در حال اجرا و نمونه‌هایی توسعه یافته از خودروهای خودران و … از جمله مواردی هستند که تغییرات چشمگیری در شرایط حال و آینده صنعت خودرو و حمل و نقل ایجاد نموده‌اند.

با تمرکز به گستره تحولات این صنعت می توان دو پارادامی اساسی را که به شکل موازی در حال رشد و پیشرفت می‌باشند شناسایی و معرفی نمود. پارادایم اول را می‌توان تغییر در حوزه‌هایی دانست که در آن‌ها خودرو به عنوان عامل محوری قرار دارد و تحولات فناورانه در حول محور این محصول قرار دارند؛ اما در پارادایم دوم حمل و نقل به عنوان عامل محوری قابل ارزیابی می‌باشد که در این پاردایم گرچه خودرو به عنوان عاملی کلیدی نقش آفرین است اما محوریت ندارد. با توجه به این دو پارادایم کلان مجموعه تحولات موجود در صنعت حمل و نقل را می توان در این دسته های تقسیم بندی نمود:

  1. پارادایم حمل و نقل محور

تغییر در ارائه سرویس های جدید (Mobility as a Service) و ارائه مدل های کسب و کار نوآورانه

  1. پارادام خودرو محور

توسعه خودروهای متصل، تولید خودروهای الکتریکی (هیبرید، پلاگین هیبرید و تمام برقی) و تولید خودروهای خودران

در ادامه هر یک از موارد فوق مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

خدمات و مشتریان شرکت فرا در صنعت حمل و نقل

مجموعه رهپویان دانش و فناوری فرا با توجه به قرارگیری در هسته مرکزی شناسایی و مطالعه تحولات صنعت حمل و نقل و همکاری نزدیک با سازمان ها و شرکت های فعال در این زمینه و آشنایی دقیق با آخرین تحولات فناورانه، مجموعه خدمات زیر را به همکاران خود عرضه می‌نماید:‌

آینده پژوهشی و سیاست گذاری در صنعت خودرو

یکی از مهم ترین مسائلی که سازمان ها و در ابعاد کلان کشورها با آن مواجه هستند ارزیابی دقیقی از روندهای پیشِ رو در آینده و تصمیم گیری‌های مناسب سیاستی و فناورانه در خصوص نحوه برخورد با این روندها می باشد. در این راستا شناخت ساختارهای داخلی، ارزیابی روندهای جهانی، بررسی آخرین تحولات فناورانه، برنامه های ملی و فناوری، شناخت و توسعه شبکه های مورد نیاز و … از مهم ترین اقداماتی است که باید صورت گیرند. با انجام این اقدامات سازمان های بزرگ و نهادهای دولتی می توانند برنامه ریزی های دقیق در خصوص انتخاب های فناورانه، تدون پیوست های تکنولوژی، تنظیم مقررات و سیاست گذاری های کلان و … دست یابند.

نمونه موفق

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران در توسعه برنامه های خود در زمینه آینده نگاری و سیاست گذاری در توسعه فناوری های نوین صنعت خودرو، مجموعه فرا را به عنوان مسئول اجرای طرح های آینده پژوهی در این صنعت انتخاب نمود. در این پروژه شرکت فرا ضمن مطالعه دقیق صنعت و تحولات آتی اقدام به تدوین گزارش های مدیریتی متعدد نموده و ارزیابی پاردایم های کلیدی اثرگذار بر آینده صنعت خودرو شبکه ای از بازیگران کلیدی و اثرگذار در این صنعت را گردآوری نمود. مجموعه ای از فعالیت های تحقیقاتی، ترویجی و توسعه فناوری موجب گردید بازیگران اثرگذار علاوه بر آشنایی با تحولات آتی این صنعت با نقش های خود در روندهای آتی آشنا گردند.

تدوین نقشه راه و توسعه اکوسیستم

توسعه نقش ها و فناوری ها در هر صنعت و سازمانی نیاز به ارزیابی های دقیق فناورانه، شناخت وضع موجود و تدوین نقشه راهی دقیق جهت نیل به اهداف و چشم اندازهای ملی و سازمانی دارد. تدوین نقشه راه یکی از رایج ترین ابزارها برای نیل به اهداف سازمانی دارد. در ابعاد ملی و بنگاهی نیز ارزیابی اکوسیستم موجود و تعیین بازیگران و روش های ارتقای آن ها به عنوان یکی از راه کارهای اثربخش در توسعه توانمندی های ملی و سازمانی شناخته می گردد.

با علم به این مهم و با توجه به فعالیت های شرکت فرا در صنعت خودرو و مشاوره، شناسایی بازیگران اثرگذار، ارزیابی ارزش افزوده هریک، طراحی اکوسیستم های بنگاهی و کلان به عنوان یکی از خدمات این شرکت شناخته می گردد تا در نهایت شناخت دقیق از شرایط موجود، طراحی بسته های سیاستی مناسب و در نهایت نیل به شرایط مطلوب صورت پذیرد.

نمونه موفق

ستاد توسعه فناوری های حمل و نقل پیشرفته معاونت ریاست جهموری در ایران با توجه به فعالیت های گسترده شرکت فرا در صنعت خودرو تدوین نقشه راه و طراحی مدل مناسب توسعه اکوسیستم توسعه خودروهای الکتریکی را به این شرکت سپرد. در این راستا شرکت فرا با ارزیابی دقیق فناوری های موجود در داخل و جهان،‌ شناخت دقیق فناوری های مورد نیاز جهت تهیه و توسعه و ارزیابی بازیگران مختلف نقشه راه توسعه خودروهای الکتریکی در کشور را با طراحی مدل مناسب توسعه اکوسیستم این صنعت در کشور به انجام رسانید. مطالعه انواع رویکردها در طراحی مدل مناسب شکل دهی به اکوسیستم مانند PIE MODEL، ارزیابی نقش هر یک از بازیگران در اکوسیستم، طراحی بسته سیاستی مناسب برای اهدافی همچون پایایی،‌ هم تکاملی و … از جمله فعالیت هایی است که مجموعه فرا در این پروژه به انجام رسانید.

طراحی، تدوین و اجرای مدل های مناسب توسعه کسب و کار

تحولات فناورانه در صنایع و حوزه های مختلف در هر جامعه ای برای اجرای موفقیت آمیز نیاز به توسعه مدل های کسب و کار نوآورانه و اجرای آن ها در ابعاد پایلوت جهت شناسایی توانمندی های داخلی، ارزیابی نیازمندی ها، نحوه مشارکت بازیگران، نحوه تامین مالی و … دارند. بر این اساس شرکت رهپویان دانش و فناوری فرا در راستای توسعه فناوری و نوآوری در جامعه و اجرای موفقیت آمیز طرح های نوآورانه اقدام به طراحی مدل های کسب و کار نموده و با ارزیابی دقیق بازیگران، روش های تامین مالی، ارزیابی های اقتصادی و … مدل های طراحی شده را به مرحله اجرا نیز در آورد.

نمونه موفق

یکی از مهم ترین سازمان های اثرگذار در توسعه خودروهای هوشمند و متصل در هر کشوری سازمان های مرتبط با ICT می باشند که می توانند در توسعه زیرساخت های مورد نیاز برای خودروهای هوشمند نقش اصلی را داشته باشند. در این راستا مجموعه فرا در همکاری با یکی از سازمان های فوق برای توسعه خودروهای هوشمند در کشور اقدام به شناسایی انواع طرح های اجرا شده، انتخاب و طراحی بهترین مدل های کسب و کار ممکن و برنامه ریزی جهت اجرای این مدل های در ابهاد پایلوت می نماید.

مطالعه بازارهای جهانی

یکی از مهم ترین اقدامات در انتخاب فناوری یا محصول مناسب جهت عرضه به بازارهای منتخب مطالعه بازارها در ابعاد جهانی و کشورهای هدف می باشد. در این راستا مجموعه فرا با همکاری با تعدادی از شرکت های معتبر در ابعاد جهانی و با توجه به شبکه گسترده اطلاعاتی در داخل کشور اقدام به ارزیابی دقیق بازارها در صنایع مختلف از جمله صنعت خودرو نموده است.

نمونه موفق

سازمانی از نهادهای دولتی در کشور با توجه به وظایف خود در راستای توسعه فناوری و محصولات نوآورانه صنعت خودروی برقی، ارزیابی دقیق تحولات بازارهای جهانی در خصوص انواع فناوری های نوآورانه را به شرکت فرا سپرد. مجوعه فرا در این پروژه ضمن دسته بندی محصولات و فناوری های موجود به گروه های مختلفی مانند خودروهای هیبرید، خودروهای پلاگین هیبرید و خودروهای تمام برقی انواع فناوری های تولید مانند هیبریدهای سری و موازی و بازارهای جهانی در بیش از 40 کشور دنیا در این صنعت را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و در نهایت تحلیل هایی هوشمندانه بر اساس تحولات بازار ارائه نموده است.